ESEROĞLU TEKSTİL VE AHŞAP

İçeriğe git

Ana Menü

ÇORUM-KARGI Dokumaları

MUHTELİF YÖRELERİN EL DOKUMALARI

Kargı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü İşbirliği ile Çukuraluç Köyü nde ve Hacıhamza Beldesinde Kargı Bezi Dokuma Kursu Açıldı.
Kargı Bezi'nin Tarihçesi
Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mahalli el sanatlarımızdan olan Kargı Bezi dokuması, 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kargı bezinin tamamen yöre halkının temel giysi ihtiyaçlarına yönelik olarak ilçemiz merkezi ve Kızılırmak vadisindeki yerleşim birimlerinde (Gökçedoğan, Köprübaşı, Karacaoğlan köylerinde) dokunduğu tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre 1970'li yıllara kadar her ailede bez dokumaya yarayan bir işlik olduğu anlaşılmaktadır. Aileler ihtiyacı olan bezi kendi imkanlarıyla dokumaktadır. Bilim ve teknolojinin hızlı gelişmesi sonucunda makinelerin seri üretime geçmesi ve daha ucuz maliyet ile üretim yapması neticesinde Kargı bezi dokumacılığı duraksama dönemine girmiş, unutulmaya yüz tutmuştur. Dokumanın yoğun ve parlak olduğu yıllarda halk pamuk ve ipek böcekçiliği ile uğraşmış, dokumada kullanılan ip ve ipeği kendisi üretme cihetine gitmiştir.

Kargı bezi dokumacılığı eskiye oranla özelliğini kaybetmiş durumdadır. Çeyizlerdeki malzemeler önceki yıllarda dokunan toplardan yapılmaktadır. Kargı bezi dokuması, Gökçedoğan Köyü'müzde birkaç aile tarafından da olsa eski usul ve yöntemlerle devam ettirilmektedir.


KAYNAK:
http://www.kargi.gov.tr/default_B1.aspx?id=152
http://kargi.meb.gov.tr/www/iskur-ile-kargi-bezi-kursu/icerik/12
http://www.corumkargi.com/corum/kargi/gelenek-ve-goreneklerimiz/yoresel-el-sanatlarimiz/kargi-bezi.html
http://www.yaylahaber.com/kargi/bir-usta-bin-usta-kargi-bezi.htm
http://www.yaylahaber.com/kargi/kargi-bezi-dokuma-kursu-acilacak-h15381.html

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön