ESEROĞLU TEKSTİL VE AHŞAP

İçeriğe git

Ana Menü

Bilecik Dokumaları

MUHTELİF YÖRELERİN EL DOKUMALARI

Bilecik bezi kadın eliyle yeniden hayat buluyor   

Kayıt Tarihi : 15 Aralık 2013 17:53

Halk Eğitim Merkezi Öğretmeni Gülay Durak: ''Amacımız ata yadigarı ürünleri tekrar gün yüzüne çıkarmaktır''

Bilecik Halk Eğitim Merkezi Öğretmeni Gülay Durak, Bilecik Belediyesi Osmanlı El Sanatları Merkezi'nde gördükleri kursun amacının ata yadigarı ürünleri tekrar gün yüzüne çıkarmak olduğunu belirtti.

Durak, belediyemiz tarafından yaptırılan Bilecik Belediyesi Osmanlı El Sanatları Merkezi’ndeki çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, Bilecik Belediyesi ve Bilecik Halk Eğitim Merkezi  işbirliğinde sürdürülen kurslarda çok güzel ürünler meydana getirdiklerini belirtti.

Dokuma tezgahlarında, bayan kursiyerlerle Bilecik bezini kullanarak, ata yadigarı kültürü devam ettirdiklerini dile getiren Durak, şunları söyledi:

''Kursumuzun bir diğer amacı, Bilecik el dokuma bezinin tanıtılması ve yeniden canlandırılmasıdır. 50-60 yıl öncesine kadar yapılan Bilecik el dokumacılığı günümüzde yapılmıyordu. Kursiyerlerimiz burada gerekli teorik dersleri aldıktan sonra uygulamalı olarak tezgahlarda dokumalarını yapıyorlar. Arkadaşlarımız, kişisel dokumalarının yanı sıra yöreye ait peşgirler, keseler ve Osmanlı tuğrasının bulunduğu çantaları çeşitli desenler kullanarak, işliyorlar. Bayan arkadaşlarımız, kurslarımızda zamanlarını verimli geçirmenin yanı sıra bir nevi meslek sahibi oluyorlar ve bu uğraştan da büyük bir zevk alıyorlar. Evlerinde boş vakitleri olan bayan arkadaşlarımızı buraya bekliyoruz.''

''AMACIMIZ ATA YADİGARI ÜRÜNLERİ TEKRAR GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAKTIR''

Durak, gördükleri kursta asıl amaçlarının ata yadigarı ürünleri tekrar gün yüzüne çıkarmak olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
''El Sanatları Merkezi'mizde ayrıca orijinal el dokuması Bilecik poşusu, iğne oyalı süslemelerin bulunduğu peşgirler, yapıyoruz. Bizler burada atalarımızın yadigarı olan bir kültürü ve geleneği yeniden gün yüzüne çıkarmakla birlikte bu kültürü yaşattığımız için kendimizi ayrıca mutlu hissediyoruz. Ayrıca, yapılan eserlerle Bilecik'imizi Türkiye ve dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Ben kursumuzun açılmasında emeği geçen Bilecik Halk Eğitim Merkezi yöneticilerimize, Belediye Başkanımız Selim Yağcı'ya ve ürünlerin yapımına katkı sağlayan kursiyerlerimize teşekkür ediyorum. ''

‘’BELEDİYE BAŞKANIMIZ SELİM YAĞCI’YA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ’’

Bilecik Belediyesi Osmanlı El Sanatları Merkezi gibi güzel bir eseri Bilecik’e kazandırdığı için Başkanımız Selim Yağcı’ya teşekkür ettiklerini belirten kursiyerler, el sanatları merkezinde güzel ve verimli bir zaman dilimi geçirdiklerini bildirdiler. Kursiyerlerden Songül Çelik, dokuma kursuna 2 yıl önce başladığını ve şimdi büyük bir zevkle devam ettirdiğini belirterek, ''Dokumacılık gibi bir uğraş ile vakit geçirdiğim için çok mutluyum. Bu işi gerçekten severek yapıyorum. Çünkü atalarımızdan kalma bir kültürü Bilecik'te tekrar yaşatıyoruz. Bilecik bezine öğrendiğimiz ve hayal ettiğimiz tasarımları yeniden işleme fırsatı buluyoruz '' dedi.

Kursiyerlerden Ayfer Korkmaz ise ata yadigarı bir mesleği tekrar gün yüzüne çıkardıkları için ve el emeği göz nuru ürünleri yeniden hayata kazandırdıkları için büyük mutluluk yaşadığını belirtti.

Kursiyer Şerife Yücesan da elinde ninelerine ait  ve 100 yıla yakın ömürleri bulunan dokuma bezleri ve peşgirlerin bulunduğunu belirterek, ''Onlardan kalma ürünleri örnek alarak, bazen de bizler birşeyler katarak yeniden hayata kazandırıyoruz. Ninelerimden kalma bu ürünler benim için çok değerli ve ben de bu kültürün yaşatılmasına katkı sağladığım için kendimi çok mutlu hissediyorum'' diye konuştu.


Kaynak:(RESİM VE YAZILAR)
http://www.bilecik.bel.tr/yeni/index.php?pg=haberler&hId=1680
http://www.yarin11.com/bilecik/asirlik-bilecik-bezi-kadin-eliyle-yeniden-hayat-buluyor-h2083.html
http://markakent.com/haberler/tarih-turizmi/2
http://www.bilecikyasam.com/asirlik-bilecik-bezi-kadin-eliyle-yeniden-hayat-buluyor/

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön