ESEROĞLU TEKSTİL VE AHŞAP

İçeriğe git

Ana Menü

Ayancık Dokumaları

MUHTELİF YÖRELERİN EL DOKUMALARI


 
Ayancık Keten Ürünleri

Anadolu’da Türk kadını ve kızlarının geleneklerine bağlı olarak el tezgahlarında kullanım eşyaları dokur. Bu eşyalar çeyizlere eklenir, evlerimizin belirli yerlerine asılır. Sinop ili el dokuma ve işlemeleri yönünden oldukça zengindir. Her ilçesinin kendine has el dokuma ve el işlemeleri vardır. Bu keten dokuma sanatı Sinop ili Ayancık ilçesinde de yıllardır yapılmaktadır.

Ayancık Kereste Fabrikası’nın açıldığı zamanlar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ilçedir. O günlerden bu günlere de bu keten dokuma sanatı devam etmektedir. Ayancıklılar kullanım eşyalarını ve çeyizleri işleyerek süslemişler, ince bir zevk, renk, motif ve tekniği birleştirerek sanat eserleri meydana getirmişlerdir. Ayancık ilçesi el dokuması “Ayancık Keteni” ve “Ayancık Göynek Yakaları” ile ün yapmıştır.

Ayancık ilçesi merkezinde ve köylerinde, keten el dokuması üzerine çeşitli işlemeler yapılmaktadır. Göynek Yakaları, don paçası ve başlık üzerine yapılan işlemeler iç giyimi süslemek amacıyla yapılmıştır.

Türk dokuma ve işleme sanatı Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayda teknik ve sanatsal açıdan en üst düzeye ulaşmıştır. Halk dokuma ve işlemeleri de bu kaynaktan etkilenerek yüzyıllar boyunca devam etmiştir. El emeği ve göz nuruna dayanan bu sanatlar, yüzyıllardır süregelen gelenek ve görenek-leri de yansıtmıştır.

Bu dönemde oda döşemeleri, yatak, yorgan çarşafları, seccadeler, bohçalar, sofra altı-na serilen örtüler, peşkirler, hamam havlu takımları ve makrameler işleme ile süslenmiştir.

İlçenin çok eski el sanatı olan Ayancık keten ürünleri günümüzde de yapılmakta ve çeşitli organizasyonlarda gösterime sunulmaktadır. Bunun yanı sıra Ayancık Keten ürünlerinin satışı da yapılmaktadır.

                              KAYNAK:
http://ayanay.com/ayancik-keten-urunleri/

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön